Bramy wjazdowe

Funkcja nowoczesnych bram wjazdowych nie może sprowadzać się obecnie tylko i wyłącznie do prostego otwierania i zamykania się. Muszą być one również bezpieczne i komfortowe, a to zapewni nam właściwie dobrana automatyka.

Zanim przekroczymy próg naszego domu, najpierw musimy wejść na teren naszej posesji. A tę zwykle otacza ogrodzenie. Przeskakiwanie ogrodzeń, choć ma bogatą tradycję, wcale nie należy do zbyt komfortowych zajęć. Dlatego też przyzwyczajeni jesteśmy do korzystania z furtek i – w przypadku zmotoryzowanych – bram wjazdowych. Zwłaszcza te drugie w ostatnim czasie stały się obszarem wdrażania przez ich producentów wielu nowinek technologicznych. Żeby otworzyć bramę wjazdową, wcale nie musimy już opuszczać samochodu. Od tego mamy przecież automatykę.

Przesuwne i skrzydłowe
Bramy wjazdowe powinny współgrać ze stylem całego ogrodzenia. To wyzwanie dla architekta. Poza tym ich użytkownik żąda komfortu i bezpieczeństwa – akurat z tymi oczekiwaniami muszą zmierzyć się producenci bram wjazdowych. 

Fot. Wiśniowski
Ze względu na sposób otwierania bramy wjazdowe dzielą się na przesuwne (w wersji samonośnej i szynowej) i skrzydłowe (w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej). Pierwsze z nich polecane są szczególnie do wąskich działek z krótkim podjazdem. Poruszają się wzdłuż linii ogrodzenia na szynach i rolkach jezdnych (mogą się rozsuwać w jedną lub dwie strony), dzięki czemu pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Poza tym bardzo łatwo można je dopasować do wszystkich typów ogrodzeń. Z kolei na bramy dwuskrzydłowe decydują się właściciele większych działek, dysponujący szerszymi wjazdami, którzy – dzięki wyborowi właśnie tej konstrukcji – chcą dodatkowo podkreślić wyjątkowy styl i elegancję swojego domu. Skrzydła bram tego typu przymocowane są do słupów ogrodzeniowych przy pomocy łożyskowanych zawiasów.

Pomocna automatyka
Komfort i bezpieczeństwo użytkowania bram wjazdowych zależą przede wszystkim od zastosowanej automatyki, czyli sterowanego napędu. Urządzenie sterujące – w zależności od typu bramy – może być umieszczone w specjalnym słupie lub na skrzydle. To właśnie ono wprawia skrzydła w ruch przy pomocy siłownika. Jego parametry powinny być ściśle dopasowane do konstrukcji bramy. Istnieją przecież bramy stalowe, wykonane z elementów kutych lub walcowanych profili. Metalowe mogą być również same ramy nośne, które wypełnia się profilami drewnianymi lub z tworzyw sztucznych. Tak czy inaczej, konstrukcja bramy, żeby mieć odpowiednią stabilność, musi charakteryzować się także odpowiednio dużym ciężarem. Dlatego należy to uwzględnić zarówno przy wyborze napędu, jak i jego mocowaniu. 

Fot. FAAC
Brama wjazdowa nie może stanowić zagrożenia dla jej użytkowników podczas otwierania i zamykania. Dlatego – dzięki wbudowanym fotokomórkom – reaguje natychmiast, gdy tylko napotka przeszkodę. Umieszcza się je najczęściej w specjalnych kolumnach. Można tam też zamontować lampy sygnalizacyjne, które informują o otwieraniu lub zamykaniu bramy, co jest pomocne zwłaszcza nocą albo podczas złych warunków atmosferycznych.
Istnieje możliwość wyposażenia bram wjazdowych w akumulatory, które dostarczą prąd na wypadek awarii sieci elektrycznej. Oczywiście, każdą bramę można bez trudu rozblokować ręcznie. Pomocne są również elektryczne zamki, które podwyższają stabilność konstrukcji. Należy o nich pamiętać zwłaszcza w przypadku bram z wypełnieniem, które mogą stawiać opór wiejącemu wiatrowi. Bez nich nagły podmuch może niespodziewanie otworzyć bramę.
Mieszkańcy zimnych rejonów docenią napędy posiadające wbudowane ogrzewanie. Takie modele również są już dostępne na rynku.
Ciekawym, a przy tym zgodnym z duchem czasów, bo ekologicznym rozwiązaniem są moduły solarne, które czerpią energię prosto ze słońca. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w miejscach, gdzie kłopotem będzie doprowadzenie przyłącza elektrycznego. Chętnie po nie sięgną zapewne też ci wszyscy, którzy – szukając technologii do swojego domu – mają na uwadze przede wszystkim rozwiązania przyjazne dla środowiska.

Jak za dotknięciem różdżki...
Podstawowym sposobem otwierania automatycznych bram wjazdowych są specjalne nadajniki, które posiadają zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych w postaci indywidualnych kodów. Można je umieścić w dowolnym miejscu domu lub po prostu zostawić w samochodzie, bowiem komunikują się one z odbiornikiem umieszczonym w bramie bezprzewodowo.
Istnieje również możliwość zamontowania nadajnika bezpośrednio w samochodzie. Wystarczy umieścić go w otworze na zapalniczkę. 

Fot. Hormann
Dla zapominalskich i roztargnionych pozostaje osprzęt stacjonarny, instalowany wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Montaż kodowanych sterowników może, lecz nie musi wymagać prowadzenia dodatkowych przewodów – w drugim przypadku wystarczy wybrać radiowe czytniki linii papilarnych lub radiowe sterowniki kodowane. To sam użytkownik podejmuje decyzję, w jaki sposób chce obsługiwać bramę wjazdową – przy pomocy znanej mu kombinacji cyfr czy też korzystając z nadajnika.
Mariusz Golak

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację naszego regulaminu
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Więcej o plikach cookies w polityce prywatności.